Korisnik:

Stručne stranice

Samovrednovanje 2017...

PROJEKT ŠAFRAN - THE CROCUS PROJECT

Učenje o važnosti tolerancije i poštovanja vjerskih, nacionalnih, rasnih, kulturoloških razlika;  učenici će se upoznati s uzrocima i posljedicama Holokausta, odnosno pokušajima da se u 2. svjetskom ratu jedan narod, njihova vjera i kultura potpuno zatre; učenike osvješćivati o opasnim posljedicama diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti prema drugima i drugačijima. Ishod projekta je i promicanje slobodne razmjene ideja, razvoj tolerancije i kritičkog mišljenja putem:

• edukacija učenika putem interaktivnih radionica s raspravama o demokraciji i građanskom društvu,
  • uključivanjem učenika u sadnju lukovica i promatranje rasta cvijeća potičemo ih na razmišljanje o povijesnoj tragediji 2. svjetskog rata i dugoročnim posljedicama pokušaja zatiranja židovskog naroda (žuta boja šafrana-žuta traka koju su morali nositi) i zaključak da sve živo ima pravo na slobodan rast i razvoj,
  • gledanje filma „Freedom writers“, rasprava,
  • posjet Jasenovcu, memorijalnom centru žrtvama holokausta,
  • posjet Lonjskom polju.

Projekt je nastao na poticaj Europske unije, pod programom „Europe for citizen“ u suradnji s Irskim Ministarstvom integracija i Holocaust Education Trust Irland i Spomen područje Jasenovac. U projektu sudjeluju učenici od 11 do 18 godina iz škola diljem svijeta.

Projekt je zamišljen kao cjelogodišnja aktivnost zainteresiranih učenika (prijava učenika tijekom rujna mjeseca) te razmjena iskustava s ostalim učenicima diljem svijeta:

- obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, 27. siječnja,

- obilježavanje 16. studenoga 2018., Međunarodnog dana tolerancije

- rad na video svjedočanstvima, uključenje na forum, izrada dnevnika rada, sadnja lukovica šafrana

- odlazak na terensku nastavu, stručna ekskurzija - posjet Spomen području Jasenovac i Lonjskom polju.

Par smjernica iz OBRAZOVNOG CENTRA:

• temeljne zadaće Spomen područja Jasenovac su: sačuvati sjećanje na jasenovačke stradalnike i podučiti nenasilju, demokraciji i ljudskim pravima.

U Obrazovnom centru Spomen područja Jasenovac mladi osvještavaju posljedice nijekanja ljudskog dostojanstva. Uče kako prepoznati probleme prije nego se pojave, kako spriječiti i zaustaviti svaki oblik nasilja, kako zaštiti one koji bi mogli postati žrtve. Iz Obrazovnog centra Spomen područja Jasenovac mladi u svijet upućuju Poruke mira, svoj glas protiv mržnje, isključivosti, rasizma, ksenofobije i svakog oblika netolerancije.

http://www. hetireland.org /

objavio: Mirhada Šehić   datum: 10. 11. 2017.

« Prosinac 2018 »

Ispis statistike od 21. 2. 2014.